Alfie’s Show Results

Date Name of Show Placing Judge
24/07/2022 Leeds Championship Show 1st Junior Dog Beryl Stokes (Jobeka)
17/07/2022 Oswestry & District Canine Society 3rd Junior Class Karen Williams (Busheyhall)
09/07/2022 Newport& District Agricultural Society 2nd Junior Class & 1st Postgraduate Alison Thomson (Soneve)
03/07/2022 Vale of Clwyd Open Show 3rd Junior Class & 3rd Postgraduate Class Mrs P. Luxmoore-Ball (Hushwing)
25/06/2022 Blackpool Championship Dog Show 1st Puppy Dog, 1st Junior Dog, Best Puppy Dog, Best Puppy in Breed & Best Junior Mrs Cathy McShane (Rigerin)
22nd June Royal Cheshire Show 3rd Puppy Class & 1st Junior Class Karl Gawthorpe (Waterbrook)
19/06/2022 Northwich Open Show 2nd Puppy Class &2nd Junior Class Stephanie Perkins (Keeninspires)
18/06/2022 Ruthin Canine Soc 2nd Puppy Class & 2nd Junior. Mr Ian Jones (Ladrow)
12/06/2022 Three Counties Championship Show 2nd Puppy, 4th Undergraduate Dog Mrs J Williams (Trebetyn)
01/06/2022 Staffordshire & Birmingham County Show 3rd Junior Dog Ms A Aulton
29.05.2022 Shropshire Gundog Club 2nd Puppy Class & 1st Junior Class Mr David Rix (Gowergold)
28.05.2022 Bath Championship Show 3rd Puppy Dog & Reserve Novice Mrs Hilary Male (Malenbrook)
20.05.2022 Scottish Kennel Club 2nd Puppy Dog, 2nd Novice Class Mr A M Scott (Largymore)
13th May, 2022 Colne & Nelson 3rd Puppy Class
7.05.2022 Birmingham National Championship Dog Show 3rd Puppy Dog, 2nd Maiden Dog & 2nd Novice Dog Mrs Viv Jones (Ninell)
10/04/2022 North West Golden Retriever Club Championship Show 1st Puppy Dog
1st Maiden Dog
1st Novice Dog
Best Puppy Dog
BEST PUPPY IN SHOW.
Melissa Loverock (Lovissa)
Mandy McDonald (Lamancha)
03/04/2022 Yorkshire Golden Retriever Club Open Show 1st Puppy Dog
1st  Novice Dog Dog
BEST PUPPY DOG
Mr Paul Anderson (Ashiqua)
03/04/2022 Yorkshire Golden Retriever Club Championship Show 3rd Puppy Dog
2nd Maiden Class
1st Novice Class
Mrs Val Tregaskis (Steval)
02/04/2022 Northern Golden Retriever Club 2nd Puppy Class
2nd Novice Class
2nd Tyro
Mrs Hazel Gripton (Nojaze)
02/04/2022 Joint Northern Golden Retriever Club VHC Puppy Class
VHC Novice Class
Reserve Tyro
Mrs Mandy McDonald (Lamancha)
27/03/2022 Gundog Club of North Wales 1st Puppy Class Mr Tom Gorrian (Querdon/Donsudale)
20/03/2022 Oswestry & District Kennel Association 1st Puppy Class, Best Puppy & Reserve Best of Breed Mr Mike Harris (Warrister)
13/03/2022 Crufts 1st Minor Puppy Dog & 3rd Puppy Dog (Crufts qualified 2023) Mrs Liz Keene (Shinehill)
06/02/22022 Merseyside Gundog Club 3rd Puppy Class & VHC Minor Puppy Stakes Mr B McCartney (Breed) & Mrs B Hutchison (Stakes)
21/01/2022 Manchester Championship Show 2nd Minor Puppy Dog.  CRUFTS QUALIFIED 2022 Mrs Carol Benson (Goldenquest)
09/01/2022 Heywood & Radcliffe Open Show 1st Puppy Class, Best Puppy, RBOB & Puppy Gundog Group 3 Mrs Louise Smith (Goldmarker) & Group Judge Mr D Hutchison